רפול  כמופת  לחיקוי


שמעון מנדס

 

 

בימים אלה המדינה גועשת סביב מצבם הכלכלי של ניצולי השואה. ויש כאלה הטוענים, בצדק, כי מדוע קמה הצעקה רק סביב מצבם של ניצולי השואה, וכי הקשישים האחרים מותר וכשר להם  לרעוב ?  יש הבדל קטן בין שני הסוגים של הקשישים. עבור זיקנתם של ניצולי השואה, ממשלת גרמניה המערבית שלמה לממשלת ישראל את כל הפנסיה שהם היו  ראויים לה. בעוד שזקני ישראל הרגילים, ממשלת ישראל היא היא שצריכה לדאוג עבורם.

 
יש בקרבנו ניצולי שואה שחיים יפה, ולא חסר להם דבר. אלה הם אותם האנשים שהסכימו לקבל פיצויים מממשלת גרמניה באופן ישיר. אלה קבלו פצויים לפני חמישים שנה, וממשיכים לקבל פנסיה גרמנית גם היום. הרעבים שביניהם הם אותם ניצולים שסרבו לכל מגע ישיר עם הגרמנים.


ואז כמובן נשמעות הצעות צודקות והגיוניות לפתרון מצוקתם של הניצולים הרעבים. כמו למשל, לתת סיוע רק לאלה שבאמת זקוקים לו. וניצולי שואה שרמת חייהם טובה, יכולים לוותר על התוספת  -  כדי שאפשר יהיה לתת לחבריהם הזקוקים. בהקשר זה ראוי לספר על שני מקרים של וויתור על "המגיע לי"  -  והמענין ששני המקרים קשורים דווקא באיש אחד.


לפני כשלושים שנה, כאשר רפול היה רמטכ"ל צה"ל, בנו נהרג בתאונת אמונים. יורם, היה טייס קרבי בחיל האוויר, ובשנת 1981 בעת תאונה שארעה למטוסו, הוא נהרג. בשנה שלאחר מכן, כאשר רשות השדור שלחה את דרישות התשלום עבור האגרה, קבל רפול מכתב המודיע לו, כי מגיע לו פטור מן האגרה על היותו אב שכול. רפול התעצבן, ושלח תשובה חריפה לרשות השדור על כי הם קושרים את האגרה עם מות בנו. ודרש לשלם את האגרה כמו כל אחד. "יש לי כסף, ואינני זקוק לחסדים". הכעיסה אותו העובדה שהחסד כרוך עם מות בנו.


בשנת 1983 השתחרר רפול מן השרות הצבאי. כרמטכ"ל משוחרר הוא זכאי לאחזקת רכב צבאי במשך שנה שלמה. בנסיעה האחרונה שלו עם נהגו, הוא אמר לו שיסיע אותו לתל-עדשים, ולאחר מכן יחזיר את מכונית הרמטכ"ל לקריה. ואז נהגו אמר לו, שמפקד הסדנא בקריה, אמר לו שהוא יסע עם רכב נוסף אחרי הרמטכ"ל. בתל עדשים, הרכב הנוסף ישאר לשרת את רפול ל-12 חדשים, ואת רכב השרד הוא יחזיר חזרה.


רפול התקשר למפקד הסדנא בקריה, ושאל לפשר הנסיעה המוזרה עם שני רכבים. מפקד הזסדנא הסביר לרפול, כי הוא זכאי לרכב צבאי במשך שנה לאחר השחרור. רפול אמר לו: "יש לי כסף ואנ י יכול להרשות לעצמי לקנות לי מכונית  -  וסרב לקבל מכונית צבאית לשנה שלמה.

 
אבל רפול היה רק אחד.