אהוד אולמרט  נגד  חזבאללה וחמאס   0: 2

שמעון מנדס

 

 


ראש הממשלח נכנס ללחץ בגלל חדוש הזעקה להתפטרותו. במיוחד כאשר היא מפיהם של הורים שכולים, וקציני מלואים. נגד ההורים השכולים הוא אינו יכול להעיז פנים, ולכן הוא משסה  את "מקורביו" בקציני המלואים. "מקורבים" אלה תפשו כותרות  ראשיות באמרם: "במדינה מתוקנת הקצינים האלה לא היו ממשיכים לשרת בצבא". כמה חבל שאין מבין העתונאים מי שיטיח בפניו של ראש הממשלה: במדינה מתוקנת, ראש ממשלה שמוזמן להתייצב במשטרה לחקירה  "תחת אזהרה", היה מתפטר באותו היום. אם לא מבושה, אז מלחץ מפלגתו שלו. אבל לראש ממשלתנו, נעבעך, אין מפלגה, אלא רק אוסף של חברי כנסת, שהלכו לרעות את האתונות ובטעות מצאו את עצמם יושבים בכנסת  -  בדיוק כמוהו. הסיבה היחידה  הנכבדה שבגללה אולמרט לא התפטר, היא הפחד שלו מחקירת המשטרה. לא נרחיב את הדבור בסוגיה זו, אבל מוסכם על כולנו כי קשה יותר למשטרה לחקור ראש ממשלה  "הטרוד" בעניינים מדיניים.


בקיץ 1938 כאשר ראש ממשלת בריטניה, נוויל צ´מברלין, דגל במדיניות פיוס כלפי היטלר, ואף נסע למינכן לקונגרס מיוחד, כדי להעניק להיטלר את כל מבוקשיו  -  חברו למפלגו, ווינסטון צ´רצ´יל התנגד למדיניות הפיוס. כאשר היטלר פלש לפולין ב-1 לספטמבר, התקשר צ´מברלין לצ´רצ´יל והציע לו לכהן כשר המלחמה בממשלתו. צ´רצ´יל דחה את ההצעה, באומרו כי שתי גישות מדיניות שונות אינן יכולות לדור בכפיפה אחת. למחרת התייצב נוויל צ´מברלין אצל המלך ג´ורג´ הששי, הגיש לו את התפטרותו והמליץ לפניו להטיל את תפקיד ראש הממשלה על ווינסטון צ´רצ´יל. ככה נוהגים במדינה מתוקנת.


אבל אצלנו, ראש הממשלה הודיע ברבים שהוא נוטל עליו את מלוא האחריות על הכשלון במלחת לבנון השניה  -  אבל אין זה מחייב עריפת ראשים. הוא השתמש בנוהג המקובל בסעודיה, כדי להפחיד את הצבור. מאידך, הוא עשה הכל כדי שהאחריות הזאת שהוא נוטל על עצמו, לא תצויין בשום מסמך או וועדת חקירה. הוא דאג לסרס את כל האפשרויות שהצבור דרש כדי לבדוק את הכשל, ומי עומד מאחוריהם. בסיום המלחמה הוא עשה את מעשה אוריה החתי, כאשר שלח קצינים וחיילים אל מותם לחינם. רק כדי ליצור מראית עין שהוא הכניע את חזבאללה. התוצאה הסופית  1:0 לטובת נסראללה.


במשך שנתיים ימים הממשלה ושליחיה טוחנים לנו את השכל, כי ראש הממשלה לא ברח מאחריות. הוא נשאר על כנו כדי לתקן ליקויים, הן בצבא והן במישור האזרחי. במשך שבע שנים מרעיף החמאס טילים למכביר על תושבי שדרות וכל הישובים הנמצאים ברצועת "עוטף עזה". והנה סוף סוף, זעקת התושבים לגאול אותם מיסוריהם הגיע גם אל אזניו של ראש הממשלה  -  והוא החליט לעשות מעשה. הפעם הוא כבר בטוח בעצמו, כי לצדו נמצא שר בטחון שהיה בעברו גנרל (כושל). במשך שלושה חדשים  הצמד התייעץ בינו לבין עצמו בפרהסיה, שהדבר הטוב ביותר לעשותו להפסיק את הדלק והמזון לעזה.


במשך ההתייעצות הזו, חמאס לא ישב בחבוק ידים וחפש לעצמו דרכי מילוט מן הגזרות של היהודים. וכמו שהפתגם שלנו אומר: "יגעת ולא מצאת – אל תאמין", החמאס מצא את הפתרון. בו ביום שאולמרט הורה לשר בטחונו לעצור את מיכלית הדלק הראשונה מלהגיע לעזה, באותו ערב החמאס החשיך את כל הרצועה, וארגנו את כל הטלביזיות שבעולם להראות את קולות-הבכי הזועקים להשמיימה, ולשמוע את המראות "המזעזעים". המדינות הערביות הונחו להפעיל את מוסד האו"ם נגדנו – והכל דפק כמו שעון שוויצרי. רק שאצלנו שכחו שבמלחמה כזו הזרוע המבצעית היא ההסברה. שרת החוץ שלנו יושבת וחושבת על הנאום שהיא תשא בכנס הרצליה. שגרירנו באו"ם נטש את המערכה גם הוא לטובת הכנס  -  ועם ישראל שקע שוב בבצה. ובאותו ערב צמד גבורי ישראל הורה לחדש את כל האספקה לעזה.  התוצאה  1:0 לטובת חמאס  -  ובמצטבר 2:0 לרעתנו.


הטרגדיה היא שגם אחרי התוצאה הזו, מאמן ממשלת ישראל עדיין חושב שהוא האיש הנכון במקום הנכון.   ט ע ו ת.