רדיו יוּבל   רשימת דיוור תנאי שימוש (קולמוסנט ©) הרשמה עזרה מקלדת יוּבל

תאריך 30/06/2007 23:51:10
מאת הנרי גלוקסמן
נושא הקולוניאליזם הישראלי

תגובתי, למעשה, באה לביטוי בדיונים קודמים בנושא הקולוניאליזם,  ורק בשבוע החולף הנושא החל לעלות בעקבות הקריקטורה של tach
 
כפי שציינתי, לפי דעתי האישית, שהיא דעה מוכחת, קולוניאליזם לעולם לא צלח. במזרח התיכון החביב שלנו הבאתי לדוגמה את הכיבוש הבריטי במלחמת העולם הראשונה וחלוקתו השרירותית בין כל מיני מלכים שמונו מטעם.
 
אם זכור לך הסרט "לורנס איש ערב", שמתרחש באותה התקופה, יש בו קטע בלתי נשכח על השבטים הערביים שכבשו את דמשק והתכנסו לנהל את העיר. ורק כשהמצב הגיע לכדי סכנה של התמוטטות כל השירותים המוניציפליים התערב השלטון הבריטי והפעיל את שירותים אלה. תמונה בלתי נשכחת הייתה כשלורנס ביקר בבית חולים שם שכבו פצועים רבים שזעקו למים וכשכעס על שלא מגישים להם מים, ניגש עם קנקן לברז, ומים אין.
 
לצערי, ולבושתי, בתכנון כל הכיבושים, גם אם הם נכפו עלינו או שאנחנו יזמנו אותם, תכננו ממשל צבאי, אבל מבלי להביא בחשבון את השירותים המוניציפליים שיש להפעיל. לפי השיטה הישראלית של "יהיה בסדר" ו"סמוך" לקחנו כל מיני דוברי ערבית, שרובם היו בדרגות נמוכות, שהיו מצויינים בתפקידם הצבאי, ומינינו אותם בתפקידי מפתח בממשל הצבאי. ומה להם ולבעיות ניקוז ביוב, אספקת מים, רישוי, רפואה מונעת, חינוך, ועוד? וכך, לצערי, קרסו כל השירותים המוניציפליים. וכך חלפה לה שעת הרצון הטוב. לא רק הם כשלו. גם המשטרה כשלה בהקמת תחנות משטרה בשטחים, וכך גם מערכת המשפט.
 
הבדלי המנטליות בין מזרח למערב כה בולטים, עד שאין כל אפשרות לניהול קולוניאליזם נבון. בעית הבעיות, לדעתי הייתה, שהמימשל הישראלי היה מפולג ובלתי מתואם, וכשיד ימין עזרה - יד שמאל דחתה. כאשר גוף מסוים אצלנו עזר לחימוש מיליציות או למינוי פוליטי זה או אחר, מיד קם נגדו גוף ישראלי אחר שפעל בדיוק בצורה הפוכה.
 
כשעבדתי בפולין, בעיר לודז´, שוחחתי לא מעט עם פולנים מהדור שלפני מלחמת העולם השנייה על העזרה שהושיטו לגרמנים בהסגרת יהודים. בין השיחות הרבות זכור לי משפט אחד, שחזר על עצמו: היהודים תמיד אמרו "אנחנו בעלי הבתים" והפולנים ענו "הרחובות שלנו". ואמנם, כשפרצה מלחמת העולם השנייה, השלטונות הגרמניים זכו לעידוד ועזרה מהרחוב הפולני.
 
בישראל, בקולוניאליזם שלנו, נתקלתי באותה התופעה. הישראלים דאגו תמיד ליצור קשר עם בעלי הממון והשררה בשטחים. כך זה קרה בלבנון, כשתמכנו בבעלי הממון והזנחנו את הפרולטריון ואת מחנות הפליטים. וכך זה קרה בגדה וגם ברצועת עזה. השארנו אותם לכל מיני אירגוני צדקה וגורמים עוינים, שחיש מהר הפכו לאירגונים מיליטנטיים בתמיכתם ובהכוונתם של כהני הדת.
 
לעולם איני מצליח להבין מי קובע את המדיניות בשטחים, מי מחליט להעלות את דחלאן ולהוריד את ברגותי, איזה יריבים מחסלים ואיזה מטפחים, לפי איזה קנה מידה, ומה כשירותה של המערכת המחליטה להבין את המנטליות הערבית.
 
יסלח לי יוסי גנוסר ז"ל, שאני משתמש בו כדוגמה, ואין להכחיש שישב בצומת מאוד מרכזית בהחלטות לגבי הנעשה בשטחים. ילד טוב פולניה, ששירת בשירותו הצבאי בשלישות ברמת-גן, למד ערבית, והיה בין הקובעים את המדיניות שלנו בשטחים. הוא לא היה מסוגל להבין את הלך מחשבותיו אפילו של אחרון הרוכלים בשוק של שכם. לדעתי, הוא ושכמוהו בהחלט לא התאימו לתפקיד, ויהיו מוכשרים ככל שיהיו.
   
מפת העץ
מסיפורי הדוד הנרי / סיפורי יוון - משחק על כל הקופה הנרי גלוקסמן  
האם אבו-מאזן זקוק לחזוק ? שמעון מנדס  
 והוא יהיה פרא אדם ידו בכל ויד כל בו מוטקה צביאלי  
 הקולוניאליזם הישראלי הנרי גלוקסמן  
 זה אותו יוסי גינוסר שניהל תיקי השקעות לרב המרצחים מוטקה צביאלי  
 הרי חז"ל אמרו "בעל המאה הוא בעל הדעה" שמעון מנדס  
 שמעון קרידו: שזה בעצם הפרט שמלמד על הכלל מוטקה צביאלי  
 "יוסי שלנו" ילד גדול ומוצלח אבנר אברהם  
 יוסי גאון של אמא- אבל על חשבון מי? מוטקה צביאלי  
 מי ראה? אבנר אברהם  
 מי ראה? האמריקאים ראו!...שמע סיפור מוטקה צביאלי  
 לדעתי האמריקאים איחרו לבדוק גם בם אבנר אברהם  
 אני חייב להודות שהצלחתי ללא קושי רב הפעם אבנר אברהם  
 מנדס היקר, הניתוח יפה אך תמים: למה בדיוק אתה מצפה מה"ה רפי אשכנזי  
 רפי אשכנזי: לא יכולת לדייק יותר! מוטקה צביאלי  
 תודה מוטק´ה, אני שמח שאני לא לבד ביער... רפי אשכנזי   
 אבו מאזן הוא בובה מנוטרלת אבנר אברהם  
אימתי ההמונים יתחילו לחשוב?! שמואל ירושלמי  
הקמת פורום דפי נחיתה   /   הקמת פורום הקמת פורום