רדיו יוּבל   רשימת דיוור תנאי שימוש (קולמוסנט ©) הרשמה עזרה מקלדת יוּבל

תאריך 03/07/2007 08:44:41
מאת אבנר אברהם
נושא אני חייב להודות שהצלחתי ללא קושי רב הפעם

לא להסכים עם דבריך.
 
* אתה משתמש במונחים של לפני 100 שנה ומתייחס לנוכחות היהודית בארץ ישראל כאל קולוניאליזם ואל הערבים בה כ"פרולטריון". אין דבר רחוק מהמציאות כהגדרותיך את המשבר הלאומי בארץ ישראל, הכיבוש והנכבש, המנצל והמנוצל.  לעיתים אני מרגיש שאתה מחוייב יותר בכבודם של הביטויים והמונחים המילוניים שלך מאשר אתה מכבד ונותן משקל ראוי למציאות שהתפתחה ומתפתחת בארץ ישראל.
 
** היהודים בפולין לא היו "בעלי הבתים". למרות שהיו הרבה בעלי בתים יהודים בעיקר בורשה, שזה טיבעי כי כשליש מתושביה היו יהודים, הרי רובם של יהודי פולין היו ממעמד הביניים והנמוך בחברה הפולנית, כמו רוב הפולנים. נדמה לי שמבחינה סטטיסטית דמו היהודים בהתפלגות הזו לפולנים עצמם. ביטויי עושר כאלה שנצמדים ליהודים תמיד באו ובאים על רקע אנטישמי, שבבסיסו הוא שיקרי. וברוך הבאבא קרול יוזף ווֹיטילה שידע גם לספר על הפרעות שערכו הפולסקים ביהודים, שעדותו נחשבת בעיני נושא הצלב.
 
*** יוסי גינוסר לא נולד בפולניה אלא ברוסיה. שירותו של יוסי גינוסר בשב"כ היה דווקא מוצלח ביותר, לפי עדויות של אוהביו ויריביו גם בתוך השירות. לא צריך להיות יוצא ערב כדי להבין ולדבר עם ערבים. יותר משאתה פוגע ביוצאי אשכנז לכאורה, אתה פוגע בערבים עצמם, כשאתה מתאר אותם כדרך שקיצוני הימין מתארים אותם, כמיקשה אחת של מספר תכונות וכללי התנהגות. אנטישמים התייחסו ומתייחסים כך גם ליהודים.
 
יוסי גינוסר לא היה מהמשפיעים הגדולים על מדיניות ישראל בשטחים. אפילו לא השב"כ. השב"כ השפיע ומשפיע רק על המדיניות הזעירה של התנהגות ישראל בשטחים מהבחינה הביטחונית, אם כי גם כאן שמורה לצה"ל זכות הראשונים והבכורה. ישראל גם אינה ממליכה מלכים בשטחים. ישראל מעולם לא קבעה מי יהיה מנהיגם של הערבים, אלא רק הם עצמם. לכל היותר כמו שהצגת ישראל מינתה ראש עיר פה או מנהיג מקומי שם כדי שתהיה לה כתובת בפונקציה המסויימת. ברמת החברה הערבית בכלל מתנהלים קשרים מקצועיים ואישיים שמשפיעים על עמדות בכירים ישראלים בהעדפתם את בר השיח הפלסטיני. אבל בין זה לבין סיוע למי מהם להיבחר (בדרך דמוקרטית או לא דמוקרטית) המרחק גדול ביותר. הדברים האלה תלויים בפונקציונרים הערבים עצמם, כשחלק מתדמיתם בעיני בוחריהם היא מידת הקשרים שלהם לגורמים ישראליים. פעם זה עוזר ופעם זה מכשיל אותם.
 
מכשלתו של גינוסר שאפו ריחרח את הכסף והוא חבר לערפאת לכאורה כדי לחזק אותו ולאבטח אותו ולמעשה כדי לחמוד קצת מכספו. מצד אחד גינוסר תמיד היה נאמן לישראל גם בתפקידו החדש ומנגד הוא מעט התרחק ולא תמיד ראה נאמנה או ראה לנכון לעדכן את ישראל במידע שידע מעצם תפקידו. התפקיד הקהה את חושיו והוא לא נידב לישראל מידע ערכי כי לעיתים זה היה פוגע במהלכיו העסקיים. וכאן חצה גינוסר את קו ההפרדה הוירטואלי בין נאמנות לבין הדרדרות והתקשחות.
ולמה גרם הדבר הזה? רק לאחר מותו של גינוסר הבינו ראשרשני הביטחון בישראל שהטרור הערבי והאסלאמי פועלים גם בערוצים כלכליים. הם משקיעים במשק, מנהלים חשבונות בנקים, מעבירים כספים בין קצווי עולם, תומכים בתאי טרור בארץ ובחו"ל, מתגמלים טרוריסטים ועוד. יוסי גינוסר היה מקורב ולו במקצת לשוליים של התהליכים הגדולים האלה. עיסוקיו היו במשיק לזרימת הכספים לטרור. איש מודיעין טוב, והוא היה כזה, בהכרח היה מריח שמשהו רע מתרחש. אבל הוא לא דיווח דבר למקום עבודתו הקודם כמתחייב מהיות ישראלי קודם לכל. אני מעריך שזה לא נעשה במזיד אלא רק מתוך התרשלות שבאה קודם כל בשל רצונו העז להתעשר.
 
**** ישראל מעולם לא תמכה בבעלי השררה בשטחים או בלבנון ולא הזניחו שום פרולטריון. ישראל ככובש היתה מחוייבת ליצוק קשר להנהגות המקומיות. וכך היא עשתה ונכון. תמיכה בארגוני צדקה היתה מחוייבת המציאות, כלומר, מתן תעודת הכשר ולא סיוע ישיר בכספים של ישראל לארגונים האלה. מה טיבעי מכך? מנהיגים מקומיים יזמו שינויים שלא הרעו לישראל, וישראל הגיבה נכון. הטענה שארגונים אלה  היוו אח"כ בסיס "לאירגונים מיליטנטיים בתמיכתם ובהכוונתם של כהני הדת." אינה ממין העניין, כי הדבר בכל מקרה היה תמיד בידי הערבים המקומיים להחליט. ואם זה קרה, אז זו רק הוכחה שגם כשהתרנו לערבים לעשוק בחסד וברחמים הם פנו בכל זאת לטרור. צא ולמד את ערבייך.
 
דרך אגב, החמאס, שאני משער שהתכוונת לו הוא לא ארגון שפרח בשטחים בהשקייה ישראלית. החמאס הוא הזרוע הארוכה של ה"אחים המוסלמים" סניף מצרים. והוא צמח עד עתה בעיקר ברצועת עזה מאז האנתיפאדה הראשונה. "אגודות הכפרים" הוקמו בעיקר ביו"ש וגם שם בעיקר באזור חברון ואין קשר ישיר בין השתיים. בהחלט סביר שבשעה ש"גודות הכפרים" התמוססה אל המציאות בתחילת שנות ה-80 רבים מבניה מצאו את מקומם אח"כ בחמאס. אבל אין להסיק מכך תלות וסיבתיות שהקמת החמאס מהותה בסיוע ישראלי ל"פרולטריון" הערבי. אנחנו מדברים כאן על שתי רמות שונות בתודעת הערבי, האחד עניין הקושי הכלכלי היומיומי והשני תרגול דימיונו של הערבי באגדות דתיות שיהפכוהו ברבות הימים למושל העמים. ועל זה לצערי, אפילו לישראל הדמונית, הכובשת, הקולוניאליסטית שלך אין כל השפעה. כולנו נסחפים בזרם הזה. גם ישראל, גם יוון, גם צרפת, גם בריטניה וגם אמריקה.
 
   
מפת העץ
מסיפורי הדוד הנרי / סיפורי יוון - משחק על כל הקופה הנרי גלוקסמן  
האם אבו-מאזן זקוק לחזוק ? שמעון מנדס  
 והוא יהיה פרא אדם ידו בכל ויד כל בו מוטקה צביאלי  
 הקולוניאליזם הישראלי הנרי גלוקסמן  
 זה אותו יוסי גינוסר שניהל תיקי השקעות לרב המרצחים מוטקה צביאלי  
 הרי חז"ל אמרו "בעל המאה הוא בעל הדעה" שמעון מנדס  
 שמעון קרידו: שזה בעצם הפרט שמלמד על הכלל מוטקה צביאלי  
 "יוסי שלנו" ילד גדול ומוצלח אבנר אברהם  
 יוסי גאון של אמא- אבל על חשבון מי? מוטקה צביאלי  
 מי ראה? אבנר אברהם  
 מי ראה? האמריקאים ראו!...שמע סיפור מוטקה צביאלי  
 לדעתי האמריקאים איחרו לבדוק גם בם אבנר אברהם  
 אני חייב להודות שהצלחתי ללא קושי רב הפעם אבנר אברהם  
 מנדס היקר, הניתוח יפה אך תמים: למה בדיוק אתה מצפה מה"ה רפי אשכנזי  
 רפי אשכנזי: לא יכולת לדייק יותר! מוטקה צביאלי  
 תודה מוטק´ה, אני שמח שאני לא לבד ביער... רפי אשכנזי   
 אבו מאזן הוא בובה מנוטרלת אבנר אברהם  
אימתי ההמונים יתחילו לחשוב?! שמואל ירושלמי  
הקמת פורום דפי נחיתה   /   הקמת פורום הקמת פורום