תאריך 28/09/2007 10:26:08
מאת שמעון מנדס
נושא אמת מארץ תצמח

  

אמת  מארץ  תצמח 
שמעון מנדס
 

 
הסופר היהודי שלום אש, כתב שתי מונוגרפיות כבירות על שתי דמויות יהודיות. הספר "האיש מנצרת" הוקדש לדמותו של ישוע, אבי הנצרות. הספר השני "משה" הוקדש לדמותו של משחרר עם-העבדים מידי מצרים. בפתח המונוגרפיה על משה כתב המחבר מוטו, המבוסס על פסוק מספר "תהלים" (פרק פ"ה, פסוק י"ב). הופעתו של משה על במת ההסטוריה, היא המאורע שהביא את ישראל בסוד העמים. וכך כתב:
 
"המאורע הוא זרע שנזרע בשדות הזמן. זרע יימק ויאבד,
אשר ינץ ממנו הוא האמת. ככתוב אמת מארץ תצמח".

לא בכדי אמר מי שאמר כי לשקר אין רגלים. כי רגלים שקריות אינן יכולות להלך על הקרקע, שהיא היא האמת הגדולה של החיים ביקום. אבל רק אצל הדתיים אפשר וגם צריך לשקר בכל הקשור לאמת עצמה.

כידוע צווה האלהים כי ארץ ישראל, שהיא ארץ הקודש, גם לה מגיע את מנוחת השביעית. דהיינו, שש שנים תעבד את אדמתך ותזרענה, ובשנה השביעית היא חייבת לנוח  -  אם היא אדמה יהודית.
 
שֵׁשׁ שָׁנִים תִּזְרַע אֶת אַרְצֶךָ וְאָסַפְתָּ אֶת תְּבוּאָתָהּ.  (י"א)  וְהַשְּׁבִיעִית
תִּשְׁמְטֶנָּה וְנָטַשְׁתָּה, וְאָכְלוּ אֶבְיוֹנֵי עַמֶּךָ וְיִתְרָם תֹּאכַל חַיַּת הַשָּׂדֶה,
כֵּן תַּעֲשֶׂה לְכַרְמְךָ לְזֵיתֶךָ.   (י"ב)  שֵׁשֶׁת יָמִים תַּעֲשֶׂה מַעֲשֶׂיךָ וּבַיּוֹם
הַשְּׁבִיעִי תִּשְׁבֹּת – לְמַעַן יָנוּחַ שׁוֹרְךָ וַחֲמוֹרְךָ וְיִנָּפֵשׁ בֵּן אַמָתְך וְהַגֵּר.

(שמות  כ"ג)

הרעיון שמאחורי התפישה של השמיטה הוא כפול. הראשון, המנוחה של האדמה, בדומה למנוחת האדם, מנוחת הגר והבהמה. וכל זאת כדי שהאדמה תתן את יבולה בשפע. והשני, לאפשר למעוטי יכולת להנות ממה שנותר בשדה. הרעיון השני, של סיוע לחלכאים ונדכאים בשמיטת חובות, כבר מזמן נזנח ואין מקיימין אותו. נותרה, איפוא, בעיית הפסקת הזריעה והקציר של יבולי השדה.

להערכתי, רעיון השמיטה נשאר  אתנו אך ורק בגלל העובדה, שבמשך אלפיים שנה, העם היהודי היה עם נודד ולא גר בארצו. התנ"ך היה לו למולדת. כיון שהכתוב מדבר על יישום השמיטה  ב"ארצך", כלומר ארצו של העם היהודי – ארץ-ישראל, כל עוד היה העם בגלות לא היתה חובת שמיטה. מכאן גם בא הרעיון של מכירת הארץ לגוי. וכאשר העם שב אל ארצו, נוצרה בעיה, כי צריך לכלכל את העם היושב בציון. או-אז קמו רבנינו ומצאו מוצא: לייבא את המציאות הגלותית לארץ הקודש. משמע, להעביר את הבעלות על הארץ לפריץ, ולמכור באופן פיקטיבי את הארץ לגוי, ואז חובת השמיטה בטלה.

אבל רבנינו שכחו, כי רעיון השמיטה נוצר כדי לאפשר לאדמה לנוח. העובדה שקמו לנו אנשי מדע בחקלאות, ואמרו שאפשר לטייב את האדמה על ידי דישון ויישום של מחזור זרעים – זה רעיון אחד. והשני, הציע לחלק את האדמה לשבע חלקות, כך שבכל שנה זה יאפשר לחקלאי להשבית חלקה אחרת ולתת לה לנוח. בעוד שש החלקות האחרות יכולות לאפשר פרנסה לפרט, ומזון לעם ישראל.

אלא שרבנינו החליטו שיש להשמיט את כל הקרקע, ולא רק את חלקה  -  ודחו את הרעיון. ועכשו הם רוצים לחייב את המדינה להכריז על שמיטה כללית ולייבא פרי וירק מחו"ל  -  אפילו שהעם ישלם עליהם פי שניים. ואז נשאלת השאלה, מה יהיה עם הרעיון הנשגב להטיב עם החלכאים והנדכאים, שידם אינה משגת אפילו פרי וירק זול ? על הרעיון של שמיטת חובות הס מלהזכיר. איש בכלל אינו מדבר על כך.

מה שהקרקע מכתיבה לאדם היא האמת הצרופה, שבה מתגלמים, או ממנה נגזרים חוק הטבע (או אם תרצו החוק האלהי). וכך נמצאנו למדים שרק הרבנים עושים שקר בנפשם במציאת פתרונות סרק. פתרונות "הכאילו" מתאימים לעסקני הסתדרות באספקט המעשי, ול"גשש החיוור" באספקט הבדורי  -  אבל בשום אופן לא להלכה ולרבנים המבקשים ליישמה בתנאים שאבד עליהם הקלח.
 


 
 
   
מפת העץ
מסיפורי הדוד הנרי / פרנסות - כותב הנאומים הנרי גלוקסמן  
אמת מארץ תצמח שמעון מנדס  
 מנדס ידידי הנרי גלוקסמן  
 ומלאה הרבנות שחיתות שמעון מנדס  
 שמעון מנדס, אני מצטרפת בחום לתפילתך naomi8  
קריקטורה שבועית / מסיבת עיתונאים tach  
הקמת פורום דפי נחיתה   /   הקמת פורום הקמת פורום