תאריך 23/10/2007 09:03:08
מאת שמעון מנדס
נושא לבטל את הפטור ל"כהנים" המודרנים

  

לבטל את הפטור ל"כהנים" המודרנים
שמעון מנדס
 

 
בימי קדם כאשר מדינת היהודים היתה מדינה תיאולוגית, אז מובן מאליו שראשי הצבור בימים ההם היו להם זכויות יתר. במשך אלפיים שנה התפלל עם ישראל לאלהיו, שלוש פעמים ביום, ש"יחזיר את שכינתו לציון", דהיינו, לכונן מחדש את מדינתו בארץ ישראל. אבל מה לעשות, הדתיים – ויותר מזה החרדים – התפללו וחכו לבואו של המשיח. הם לא קראו את שירו המפורסם של י.ל. גורדון "העגלה הטובעת בבוץ". ולכן הם גם לא תארו לעצמם שהם צריכים לקחת את גורלם בידם. את זאת הבינו החילונים שיסדו את תנועת ההשכלה. את זאת הבינו הרצל שיזם את קונגרס באזל, ז´בוטינסקי, בן-גוריון ובני דורם. והיום המדינה מנוהלת על יד הממשלה והכנסת. אלה הכהנים החדשים.

אלא שבמרוצת הזמן, כדי לשמור על השלטון ולהאחז ב"קרנות המזבח", יצרו נבחרינו מעמד נוסף של "כהנים". אלה הם הוועדים הגדולים במשק הישראלי. "כהנים" אלה מבקשים לשמור על ליטרת הבשר שהם מקבלים, ללא כל הצדקה, בכל מחיר. על חברת החשמל רובץ חוב כספי אדיר בסכום כולל של 47 מיליארד שקלים. אבל אותם אין זה מענין. הם רוצים להמשיך לקבל חשמל חינם, כפי שהבטיח להם רוטנברג ז"ל. איש מהם לא מעלה על דעתו, שאם על רוטנברג היה רובץ חוב של אחד חלקי ארבעים ושבעה מן החוב הקיים היום, הוא היה מבטל להם את ההטבה, כדי להציל את מפעל חייו.

האוניברסיטאות סובלות במשך שנים ממחסור באמצעים כדי להעמיד דור חדש של אקדמאים. הם מבקשים שיתנו להם כסף. אבל אין מעלים על דעתם, שבראש וראשונה הם הם צריכים להיות הראשונים לתרום לאקדמיה שלהם, כדי להעמידה על הגרלים. כל ילדי העובדים באוניברסיטאות לומדים חינם, לא רק במוסד שבו עובד אביהם, אלא בכל המוסדות האקדמיים שבמדינה. הם העתיקו את הפטנט הזה מ"אגד" ו"דן".

קופת החולים הגדולה, או כפי שהיא נקראת היום שרותי בריאות כללית, סובלת באופן כרוני ממחסור באמצעים. הדבר נותן את אותותיו בשכר הרופאים מחד, ובאספקת התרופות לחולים מאידך. לתופעות אלה מתווספת גם כאן תופעה "החינם". כל עובדי הכללית מקבלים תרופות מבתי המרקחת של הכללית חינם אין כסף – צריך רק לרשום על המירשם את מילת הקוד "פרסונל". תרופות ללא הגבלה, ללא חובת תשלום.

במקרה שלפנינו יש תופעה חמורה הרבה יותר. לא תמיד התרופות שנמשכות תחת הקוד "פרסונל", מיועדות בכלל לעובד של קופת החולים. בהרבה מקרים, הפקידים והאחיות מושכים תרופות עבור קרוביהם. כי הם יודעים שאי אפשר לפקח על התופעה.לפני כעשר שנים אמר יו"ר וועד העובדים המיתולוגי של חברת החשמל, בערך כדברים האלה: אם המדינה תבטל את כל מתנות החינם, עובדי חברת החשמל יהיו מוכנים להצטרף להסדר החדש.

הגיע הזמן איפוא, שהממשלה תחוקק חוק המבטל את כל מתנות החינם הניתנות על ידי הגופים שצויינו לעיל. ולהשית על העובדים תשלום של חמישים אחוז עבור השרותים ו/או התרופות המתקבלות על ידם.
 


 
 
   
מפת העץ
משקפת שדה / טור שבועי - באמת רצו להרוג את אולמרט? יורם המזרחי  
לבטל את הפטור ל"כהנים" המודרנים שמעון מנדס  
 עוצמתה של חברת החשמל נמדדת גם בחובות שלה אבנר אברהם  
 אין בהצעתי שום אזכור בנושא ההפרטה שמעון מנדס  
 זה בסדר, שמעון, לא טענתי שטענת אבנר אברהם  
 מנדס ידידי הנרי גלוקסמן  
מסיפורי הדוד הנרי / שעות איכות עם אלכסנדר פן הנרי גלוקסמן  
הקמת פורום דפי נחיתה   /   הקמת פורום הקמת פורום