תאריך 07/11/2007 11:03:09
מאת שמעון מנדס
נושא ראשומון פצצת הגרעין האירנית

  

ראשומון  פצצת  הגרעין האירנית
שמעון מנדס
 

 
בשבוע שעבר התקיים יום עיון במכללת נתניה בנושא פצצת הגרעין האירנית. השתתפו בארוע מיטב המומחים שלנו בנושא זה  -  כל אחד מזווית המומחיות שלו, הנוגעת לאירן. מכאן גם השם למאמר, המתאר את נושא הגרעין האירני מזווית ראייתן של שכנותיה של אירן.

אירן  -  אירן שואפת להגיע להגמוניה של מעצמה אזורית, בקנה מידה עולמי, או מזווית ראייתה של אירן, מנהיגותה מבקשת לחדש את הקיסרות הפרסית, כדי להבטיח את הנפט שלה. צריך לזכור שאירן הפסידה שטחים רבים מן הקיסרות שלה, בגלל חולשתה מול המונגולים והרוסים. האירנים כועסים על המערב כי במשך יובל שנים, ניצל אותם בצורה מחפירה, ואילץ אותם למכור את הנפט בפרוטות. (מי זוכר היום שעד שנת 1974, חבית נמכרה במחיר של 4 דולר – לעומת היום 92 דולר לחבית).

לאירן יש אינטרסים הגנתיים בעירק. סדאם חוסיין מירר לאירן את החיים, במשך שמונה שנים של מלחמה מתמשכת, שהביאה את אירן לפי פחת. ולכן אירן לא תרשה שיקום לעירק סדאם חוסיין חדש. זו הסיבה למעורבותה היתרה של אירן בעירק, כאשר המטרה לזרוע פיצול בעירק. היא מבקשת להקים שם מיליציות דוגמת חזבאללה. אירן גם שואפת להגיע לשליטה בלעדית על המפרץ הפרסי, מול ערב הסעודית והנסיכויות הערביות.

פצצה גרעינית בידי אירן תסייע לה להשתלט על כל הבעיות הללו. פצצת הגרעין עבור אירן, זה גם נושא של גאווה לאומית. נושא הפצצה מנוי וגמור עבור האירנים. הם השתמשו ברוסים כפתיון, שאלה יהיו הספקים של הידע ושאר הדברים הנחוצים; ורוסיה נחשבת על ידי העולם המערבי כמדינה אחראית, ולכן העולם נרגע מעט. אבל מאחורי גבם של הרוסים והעולם כולו, האירנים סכמו עם פקיסטן, שהיא תסייע להם להשלים את פרוייקט הגרעין.

טורקיה  -  מכל השכנות של אירן, טורקיה היא הכי פחות מוטרדת מנושא הגרעין האירני. אבל מה שקורה לאירן או באירן נוגע לטורקיה באופן מיידי. שתי המדינות אינן מאמינות אחת לשניה, אבל זקוקות זו לזו בהקשר להתפתחויות באזור המזרח-התיכון בכלל, ובעיות המעוטים בפרט. דעת הקהל בטורקיה אינה חוששת שאירן תשתמש נגדה בפצצה גרעינית. טורקיה תומכת תמיכה נלהבת בפיתוח הגרעין באירן לצרכי שלום, תחת הפקוח של הוועדה הבינלאומית לאנרגיה אטומית. לדעת הטורקים, מבצע צבאי אולי יעכב את הפצצה, אבל לא יביא לביטולה. לכן היא מוציאה מכלל חשבון אפשרות של פתרון צבאי. טורקיה תנסה להשפיע על ארה"ב להמנע מפעולה צבאית, והיא כבר הודיעה לה שבמקרה כזה, היא לא תשתתף בזה. אבל העתיד הקרוב צופה לטורקיה דילמה שכנות עם מדינה חזקה מחד, ומחוייבות בינלאומית לנאט"ו מאידך.

סעודיה ונסיכויות המפרץ  -  דמותה המשתנית של אירן, כמדינה שצוברת כח רב, מדאיגה מאד את המדינות השוכנות לחופי המפרץ הפרסי. הן חוששות בעיקר מפני חדירה אירנית אליהן באמצעות השיעים העירקים. אבל עם כל זה שמדינות ערביות אלה אינן  עשויות מקשה אחת, הנסיון מצביע על דאגה רבה שם. סעודיה היא סונית, בחריין היא שיעית. אבל אלו חוששות מן המטריה הגרעינית של אירן. ירדן עם כל רחוקה הגיאוגרפי, כבר הספיקה להרגיש את נחת זרועה של אירן. שגריר אירן ברבת-עמון היה מעורב ישירות ביצירת חוליות רגול אירניות בירדן. המרגלים היו פלסטינים. אירן גם נסתה להחיות את השבטיות של אי אלו שבטים שיעים בירדן. להוציא את סעודיה שהיא מדינה גדולה, בשטח ובאמצעים, מדינות המפרץ וירדן אין בכוחן לעשות דבר. סעודיה חתמה על עסקת נשק ענקית עם ארה"ב, בהיקף של 100 מיליארד דולר.

עירק  -  הסונים בעירק מהווים אמנם רק 20% מן האוכלוסיה, אבל הם היו שהנהיגו את עירק עד היום. לכן הם פוחדים מאד שאירן תנסה לחסל אותם בגלל סדאם ובשטותיו שלו. האפשרות היחידה שעומדת לסונים בעירק כדי לחסום את כניסת אירן לעירק, היא לחבור אל השיעים המתונים  בעירק. יש בעירק ארבעה אייטולות בכירים ביותר, שהם נגד המשטר באירן – וזה מטריד מאד את האירנים. מצד אחר, השיעים בעירק חוששים מהפעילות  הנגדית של סעודיה, ירדן וכויית. לכן הם נאלצים להשען על האירנים. כל עוד הצבא האמריקני נמצא בעירק, זה מבטיח את שלמותה. הטורקים לא ינסו לגלח אותם מצפון, והאירנים לא ינסו לאכול אותם ממזרח.

סוריה  -  סוריה היא אחת מאבני היסוד להצלחת התכנית האירנית. לבשאר אסד אין שום דילמות בבחירה בין טהרן לבין וושינגטון. אלא שברית זו של אסד עם אירן היא ברית לא-טבעית בין חילוניות קנאית (זהו יסוד קיומה של מפלגת הבעת´ הסורית, שעליה נשען בשאר אל-אסד) לבין אסלאם רדיקלי. הנשיא הסורי הוא המנהיג הערבי המוסלמי היחיד, שאינו פותח את נאומיו הממלכתיים, במטבע הלשון שכולם משתמשים בה, "בשם האלהים".

כאשר ארה"ב בקשה מנשיא מצרים, גמאל עבד אל-נאצר, להצטרף ל"ברית בגדד" נגד הרוסים, הוא השיב להם: "אינני אויב שלכם. אני רוצה להיות ידיד אתכם, אבל אין לי ענין לצאת נגד הרוסים". בשאר אסד הוא ממשיך בדרכו של נאצר, אלא שאת מקום הרוסים תופסים הפעם האירנים. הברית עם האירנים היא הרבה יותר קלה ויותר משתלמת עבורו. האירנים מספקים לו את האמצעים הדרושים לחזוק משטרו. ולכן הוא לא יילך בעקבות סאדאת, ויחליף את האירנים עם האמריקנים. ולכן אין שום טעם לנסות להניע את סוריה לנטוש את בריתה עם טהרן.

ישראל  -  ראשית, המודיעין הישראלי נכשל בכל הקשור בפצצה הגרעינית האירנית. ההערכה הישראלית היתה שרוסיה היא שתסייע לאירן בפיתוח נושא הגרעין. בשנת 2001, בעת בקור של ראש הממשלה אריאל שרון במוסקבה, פוטין הבטיח לו, כי רוסיה לעולם לא תניח לאירנים לפתח פצצה גרעינית. המודיעין הישראלי דחף את ארה"ב נגד הרוסים, כדי שאלה לא יסייעו לאירנים. אלא שבינתיים, האירנים לא סמכו על הרוסים והבטיחו לעצמם את נושא הגרעין מן המעצמה הגרעינית המוסלמית – פקיסטן.

נשאלת השאלה האם ישראל יכולה לחיות עם פצצה גרעינית אירנית ? יש כמה היבטים לדבר.  פצצה אירנית תהפוך את אירן ליותר תוקפנית, ותעודד את חזבאללה לתקוף את ישראל. פצצה כזו תעודד מרוץ חימוש במזרח התיכון. אירן תעניק לסוריה מטריה גרעינית, דבר שיהפוך את סוריה יותר תוקפנית. יש החוששים שהדבר יגרום לירידה המונית מן הארץ. בישראל לא חוששים שאירן תשתמש בפצצת גרעין נגדה. שכן אירן יודעת היטב, שבמקרה שהיא תתקיף את ישראל בנשק גרעיני, היא תקבל מענה דומה מישראל; והיא אף יודעת שבמקרה כזה ארה"ב תמטיר עליה פצצות גרעיניות. דבר שיסיג אותה אלף שנים לאחור.

סִכּוּם  -  יש הסבורים כי שיחות מתונות, ללא איומים, עשויות להשפיע על אירן לנטוש את תכניתה הגרעינית. ויש כאלה שחושבים אחרת, כי מנוי וגמור עם אירן לפתח פצצה גרעינית. אם לפקיסטן ולישראל יש נשק גרעיני, אין שום דבר שבעולם שיעצור את האירנים בנושא זה. כך הם אומרים.

אבל יש נקודה אחרת שעד כה לא התייחסנו אליה. דעת הקהל באירן אינה מרוצה מן המצב שבו נתונה מדינתם עקב הנושא הגרעיני. ויש הסבורים כי אילו נערך בימים אלה משאל עם חופשי באירן בנושא הפצצה הגרעינית  -  העם היה מצביע נגד. הסנקציות הכלכליות משפיעות חזק מאד על הצבור האירני. יש האמרת מחירים בתחום המזון והמוצרים הבסיסיים. מחירי הדלק האמירו לשחקים, שלא לדבר על כך שכבר לא ניתן להשיג דלק באופן חופשי. שכן, אירן עם כל היותה מעצמת נפט עולמית, אין לה בתי זקוק משלה. ולכן היא נאלצת לקנות את כל תזקיקי הנפט בחו"ל. המצב הזה גורם לכך שיש היום באירן הפגנות נגד המשטר. מדברים בפרהסיה על החלפת המשטר, שהשניא את אירן על העולם כולו.

אחד הפרופסורים סיכם את הנושא במשפט קולע: "שתי רכבות יצאו מטהרן. רכבת "הפצצה הגרעינית", ורכבת "החלפת המשטר". אבל "הרכבת הגרעינית" היא הרבה יותר מהירה מרכבת "החלפת המשטר". והיא תגיע ראשונה ליעדה.
 


 
 
   
מפת העץ
משקפת שדה / טור שבועי - חברים יקרים יורם המזרחי  
ראשומון פצצת הגרעין האירנית שמעון מנדס  
 מנדס ידידי הנרי גלוקסמן  
 הנרי יקירי, זה קורה לנו כל הזמן מאותה סיבה שמעון מנדס  
 ההסבר על הפצצות דוניש  
מסיפורי הדוד הנרי / רקוויאם לנשות רמת אביב העליזות הנרי גלוקסמן  
הקמת פורום דפי נחיתה   /   הקמת פורום הקמת פורום