תאריך 07/03/2008 19:47:59
מאת שמעון מנדס
נושא לא למדנו דבר מהנסיון

  

לא למדנו דבר מהנסיון 
שמעון מנדס
 

 
הפתגם אומר שאין חכם כבעל הנסיון, אבל כפי הנראה פתגם זה אינו מתייחס אלינו. בימים האחרונים שבהם אנו נלחמים בקן הצרעות של הטרור, היה קצת שקט. לא נשמעו הצהרות מדיניות כאלה או אחרות שיטרפדו את המאמץ המלחמתי שלנו. והנה, למחרת היום שבו ספגה ממלכת הטרור מכה אנושה, היא שולחת אלינו כל מיני מסרים באמצעים שונים, אפילו מזעיקה אנשים כדי להביאנו לקנוסה. דהיינו, שנפסיק לירות ונשב לדבר על מנת להעניק להם פסק זמן. המטריד הוא, ששני שרים בממשלת ישראל מבקשים להפסיק את האש, בדיוק לאחר שהחמאס שלח שלושה טילים לעבר אשקלון.

אין לי ספק שכוונת השרים,  השרה יולי תמיר והשר עמי אילון, היא טובה. אבל לפנייתם הפומבית יש משמעות אחרת בעיני החמאס. אחרי שהם הוכיחו לנו שהם אינם נשברים, ויתרה מכך הם משגרים טילים למרכז הארץ, היהודים מתחילים לחשוש ומבקשים להפסיק את האש. האם זה המסר שאנו צריכים לצאת אתו כעת ?

האם לא למדנו שהפסקות אש, שאינן מלוות בהסכמים נוספים אינן משרתות אותנו ?  בשנת 1970 בעצומה של מלחמת ההתשה, המצרים התחננו להפסקת אש. הם עשו זאת לאחר שנוכחו לדעת, שחיל האוויר שלנו יכול לפגוע בכל מטרה במצרים באין מפריע. אנו נענינו להפסקת האש, והתנינו אותה בכך, שהמצרים לא יקרבו טילים לאזור התעלה, ולא ישנו את ההערכות הצבאית שלהם לאורך התעלה. המצרים הסכימו  -  וצפצפו עלינו. הם התחילו לחפור מחפורות=עמדות לטילים נגד מטוסים  -  ואנו לא ייחסנו לכך חשיבות, ולא עשינו דבר. להזזת הטילים היתה משמעות רבה במלחמת יום כפור.

מצרים הסכימה לחתום על הסכם שלום עם ישראל, רק לאחר שמנהיגיה הצבאיים והאזרחיים הבינו, שבמלחמה הם לא יוכלו לנו. אותה הגישה צריך לאמץ מול הפלסטינים. וצריך לומר את האמת, הפתרון היחיד שיאפשר לנו לחיות בשקט, להכנס לעזה ולנקות אותה מכל אמצעי הלחימה ומן הטרוריסטים שבה. או במלים אחרות, צריך לעשות מה שהמלך חוסיין עשה עם אש"ף בספטמבר 1970. זו הסיבה האמיתית שאבו מאזן לא רוצה בכלל להתעסק בסוגיה זו.

הפסקת אש עם חמאס תאפשר להם להתחמש היטב באמצעי לחימה יותר יעילים, ויותר מכאיבים מבחינתנו.


 
 
   
מפת העץ
מסיפורי הדוד הנרי / שתי נפשות מחפשות מחבר הנרי גלוקסמן  
לא למדנו דבר מהנסיון שמעון מנדס  
 למדנו כמה לא למדנו BATEL  
 מנדס, יש מי שלומדים דרך הראש ויש הלומדים דרך הרגליים... רפי אשכנזי   
 רפי יקירי, שכחת את האופציה השלישית... שמעון מנדס  
 (*****) rivkah yaron  
 מנדס ידיד, הנרי גלוקסמן  
ואלו תולדות פרק 1 rivkah yaron  
הקמת פורום דפי נחיתה   /   הקמת פורום הקמת פורום